Z ks. Markiem Dziewieckim rozmawia Przemysław Radzyński, Kierownictwo duchowe
Słowa kluczowe:
kierownictwo duchowe, duchowośćAbstrakt
Duchowość sprawia, że człowiek jest w stanie kierować swoim postępowaniem w sposób świadomy i wolny. Bóg obdarzył nas prawdziwą wolnością myślenia i działania. To dlatego każdemu z nas grozi kierowanie się błędnymi przekonaniami i podejmowanie błędnych decyzji. To właśnie dlatego duchowni i świeccy potrzebują nie tylko pomocy Boga, ale też jakiegoś dojrzałego człowieka – zwykle kapłana – który będzie im pomagał trwać na drodze błogosławieństwa i życia, czyli na drodze duchowej dojrzałości i świętości. Korzystanie z kierownictwa duchowego stwarza szansę, by wypływać na głębię człowieczeństwa, na głębię więzi, wartości i wrażliwości moralnej. Kierownictwo duchowe to towarzyszenie człowiekowi, by naśladował Jezusa, czyli by nie skupiał się na sobie, by codziennie na nowo brał swój krzyż i w codzienności uczył się kochać tak, jak Jezus pierwszy nas pokochał.
Bibliografia
M. Dziewiecki, Psycholog w konfesjonale, Wydawnictwo M, Kraków 2012.
M. Dziewiecki, Kapłan – świadek Miłości, eSPe, Kraków 2005.
M. Dziewiecki, Kierownictwo duchowe narzeczonych i małżonków, w: J. Augustyn (red.), Sztuka kierownictwa duchowego, Wydawnictwo WAM, Kraków 2007, s. 549-558.
J. Ruffing, Kierownictwo duchowe. Dalsze etapy, Wydawnictwo WAM, Kraków 2010
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2018 Zeszyty Formacji Katechetów
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.