Wychowanie do wartości
Słowa kluczowe:
wartości, wychowanie, proces, autorytet, człowiekAbstrakt
Zmiany cywilizacyjne, które można zaobserwować w otaczającym nas świecie powodują kryzys wartości. Jesteśmy świadkami tzw. pluralizmu wartości. Stare, wyrastające z tradycji wartości powoli tracą na swoim znaczeniu. A tracą tym szybciej im większą łączność z tradycją i nauką Kościoła im się udowodni. Dynamika przekazu informacji w teraźniejszym świecie, prymat wartości materialnych nad uniwersalnymi, atrakcyjność metod oddziaływania na świadomość, podświadomość i emocjonalność młodego, ale i dojrzałego człowieka sprawia, że porusza się on w gęstym lesie pseudowartości, często bez wewnętrznej potrzeby wyegzekwowania od samego siebie chęci dostrzeżenia wewnętrznych duchowych potrzeb swojego rozwoju. Wychowanie do wartości odbywa się, bowiem przede wszystkim przez kontakt z autorytetami, których tak bardzo brakuje dziś. A jeśli nawet są to robi się wszystko, aby owe autorytety zagłuszyć i nie pozwolić im przebić się do powszechnej świadomości społecznej. Nie ma wychowania bez obserwowanie konkretnych zachowań oraz naśladowania konkretnych wzorów. Musimy odważnie stawiać pytania:, Co powinno być podstawą wychowania człowieka, aby okazało się ono skuteczne i trwałe. Co zrobić, aby faktycznie wychowanie stało się procesem towarzyszenia osobie w odkrywaniu świata wartości?
Bibliografia
Bindek A., Wychowywać do wartości, https://www.sp3.chojnice24.pl/cms_data/
downloads/wychowaniedowartociartyku.pdf, dostęp: 19.09.2022.
Brezinka W., Wychowywać dzisiaj. Zarys problematyki, Kraków 2007.
Dyczewski L., Kultura w kręgu wartości, Lublin 2001.
Dziewiecki M., Wychowanie ku wartościom, „Wychowawca” 9 (1998), s. 9.
Ingarden R., Książeczka o człowieku, Kraków 1973.
Janas M., Podróż w świat wartości – poszukiwanie i odkrywanie, https://docplayer.pl/43272896-Podroz-w-swiat-wartosci-poszukiwanie-i-odkrywanie.html, dostęp: 14.09.2022.
Klimowicz E., Wartość, Lublin 1983.
Łobocki M., Pedagogika wobec wartości, w: Kontestacje pedagogiczne, red. B. Śliwerski, Kraków 1993, s. 125-135.
Nowak M., Teorie i koncepcje wychowania, Warszawa 2008.
Olbrycht K, Wychowanie do wartości – centrum aksjologicznych dylematów współczesnej edukacji, „Pedagogika Christiana” 1 (2012), s. 89-104.
Paszkiewicz A., Technologia wychowania, Białystok 2001.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2022 Zeszyty Formacji Katechetów
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.