Edukacja poprzez wolontariat

Autor

Słowa kluczowe:

edukacja, nauczanie, szkoła, wolontariat, pomoc, młodzież, uczniowie

Abstrakt

Mimo że zakończył się rok szkolny 2016/2017 ogłoszony Rokiem Wolontariatu, to jednak wolontariat pozostaje ważnym wyzwaniem społecznym i indywidualnym oraz edukacyjnym – w kształceniu (uczeniu się i nauczaniu) oraz w wychowaniu. Jeżeli rozumiemy wychowanie w ujęciu Jana Pawła II jako proces obdarzania człowieczeństwem, obdarzania dwustronnego, to wolontariat postrzegany jest jako szkoła człowieczeństwa poprzez spotkanie osób, dobry czyn i wartości temu spotkaniu i zaangażowaniu towarzyszące – osobowe, moralne, społeczne, religijne, zwłaszcza miłość bliźniego – bezwarunkową i bezinteresowną. W zakresie kształcenia wolontariat sprzyja uczniu się wolontariusza – poprzez doświadczenie czy przygotowanie się do działania wolontariackiego, a także inspirując nauczanie dzięki zaangażowaniu się nauczycieli, specjalistów po to, aby wolontariusz ze zrozumieniem i skutecznością prowadził działania pomocowe. Wolontariusz może uzyskać czy pogłębić wiedzę i umiejętności w zakresie wielu dziedzin. Wolontariat jest swoistą szkołą egzystencjalnego kształcenia, kształcenia przez czyn, pracę, fachową pomoc, możliwą do świadczenia innym, dzięki samodzielnie czy za pośrednictwem innych (np. nauczycieli) uzyskanej wiedzy i umiejętnościom. Wolontariat znalazł się w aktualnie reformowanym systemie edukacji jako forma wychowania i kształcenia obowiązkowo proponowana przez wszystkie typy szkół, wpisana do statutu szkoły i oferowana uczniom. Rzetelne opracowanie programu wolontariackiego w szkole, aby nie był fikcyjny, lecz realistyczny, oraz jego wdrożenie wymaga kompetencji i zaangażowania nauczycieli, zwłaszcza katechetów, którzy w ramach tej formy aktywności prospołecznej mogą zaproponować dzieciom i młodzieży uprzywilejowany sposób pełnego rozwoju ludzkiego i chrześcijańskiego.  

Bibliografia

Braun K., Wolontariat, w: Encyklopedia aksjologii pedagogicznej, red. K. Chałas, A. Maj, Radom 2016.

Chałas K., Kultura dawania, w: Encyklopedia aksjologii pedagogicznej, red. K. Chałas, A. Maj, Radom 2016.

Chałas K., Wychowanie ku wartościom. Elementy teorii i praktyki, t. I, Lublin-Kielce 2006.

Edukacja, w: Leksykon PWN. Pedagogika, red. B. Milerski i B. Śliwerski, Warszawa 2000.

Górecki M., Idea, instytucjonalizacja i funkcje wolontariatu, Warszawa 2013.

Jan Paweł II, List do rodzin, 2 II 1994, nr 16.

Jan Paweł II, W imię przyszłości kultury, UNESCO, 2 VI 1980, w: Nauczanie Papieskie, t. III, Poznań-Warszawa 1985.

Kupisiewicz Cz., Podstawy dydaktyki ogólnej, Warszawa 1995.

Nowak M., Podstawy pedagogiki otwartej, Lublin 1999.

Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, Załącznik nr 2 do Rozporządzenia MEN z dnia 14 II 2017 r., Dz. U. 2017, poz. 356.

Przygoda W., Wolontariat, w: Leksykon teologii pastoralnej, red. R. Kamiński i inni, Lublin 2006.

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dn. 24 IV 2003 r., Dz. U. 2003, nr 96, poz. 873 z póź. zm.

Ustawa Prawo oświatowe z dn. 14 XII 2016 r., Dz. U. 2017, poz. 59.

Pobrania

Opublikowane

2017-12-10

Jak cytować

Maj, Adam. 2017. „Edukacja Poprzez Wolontariat”. Zeszyty Formacji Katechetów 68 (4):81-87. https://zfk.katecheza.radom.pl/index.php/zfk/article/view/152.

Numer

Dział

Formacja dydaktyczno-metodyczna

Inne teksty tego samego autora

1 2 > >>