„Pożegnanie w Ostii” Leszka Proroka jako para-apokryf

Autor

  • Grzegorz Głąb

Słowa kluczowe:

para-apokryf

Abstrakt

Pożegnanie w Ostii to utwór wyraźnie sięgający do wzorca powieści historycznej. Przeszłość obejmuje tu okres działalności Jezusa w Galilei i śmierć w Jerozolimie oraz rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa w obrębie Imperium Romanum. Fabuła i główne postacie w utworze Proroka łączą się z tekstem Ewangelii, chociaż związek z nią pojawia się tutaj poprzez chwyty wykorzystywane w apokryfach, do których należy zaliczyć przede wszystkim zainteresowanie okresem życia Jezusa sprzed Jego działalności publicznej. Istotnym zamierzeniem autorskim było wypełnienie luk fabularnych w przekazach ewangelicznych. W tych działaniach twórca nie przekroczył jednak prawdopodobieństwa rozwoju wypadków znanych z kart Biblii i nie wprowadził do fabuły opowiadania żadnych zdarzeń czy wypowiedzi, których nie ma w kanonie. Z wymienionych względów Pożegnanie w Ostii Leszka Proroka może zostać nazwane para-apokryfem.

Bibliografia

Dłuska M., Pismo Święte i my, „Tygodnik Powszechny” 1976, nr 34.

Dzieciństwo Pana, Ewangelia Tomasza (Dzieciństwa), przeł. i oprac. ks. M. Starowieyski, [w:] Apokryfy Nowego Testamentu, t. 1, Ewangelie apokryficzne, cz. 1, Fragmenty: Narodzenie i dzieciństwo Maryi i Jezusa, red. ks. M. Starowieyski, Kraków 2003.

Ewangelia Dzieciństwa Arabska, przekł. W. Dembski, oprac. W. Dembski, ks. M. Starowieyski, [w:] Apokryfy Nowego Testamentu, t. 1, Ewangelie apokryficzne, cz. 1, Fragmenty: Narodzenie i dzieciństwo Maryi i Jezusa.

Ewangelia Dzieciństwa Ormiańska, przekł. ks. abp E. Nowak, wstęp i oprac. ks. M. Starowieyski, [w:] Apokryfy Nowego Testamentu, t. 1, Ewangelie apokryficzne, cz. 1, Fragmenty: Narodzenie i dzieciństwo Maryi i Jezusa.

Hertz J., W świątyni jerozolimskiej, „Wrocławski Tygodnik Katolicki” 1956, nr 2.

Józef (3), [w:] M. Bocian, Leksykon postaci biblijnych. Ich dalsze losy w judaizmie, chrześcijaństwie, islamie oraz w literaturze, muzyce i sztukach plastycznych, przekł. J. Zychowicz, Kraków 1996.

Legenda o św. Józefie Cieśli, przekł. i oprac. ks. T. Hergessel, [w:] Apokryfy Nowego Testamentu, t. 1, Ewangelie apokryficzne, cz. 2, Św. Józef i św. Jan Chrzciciel. Męka i zmartwychwstanie Jezusa. Wniebowzięcie Maryi, red. ks. M. Starowieyski, Kraków 2003.

Maliński M., Matka Nauczyciela z Nazaretu, „Tygodnik Powszechny” 1974, nr 33.

Maliński M., Szymon Piotr, „Gość Niedzielny” 1976, nr 10.

Nowak M., Inspiracje biblijne w małych formach prozatorskich, [w:] Małe prozy biblijne, wybór M. Jasińska-Wojtkowska, M. Nowak, Lublin 2002.

Nowakowska-Janiszewska K., Józef, „Więź” 1971, nr 2.

Prejs M., Przyglądając się życiu, „Miesięcznik Literacki” 1979, nr 3.

Prorok L., Pożegnanie w Ostii, [w:] t e g o ż, Nasze czujne spojrzenia. Opowiadania, Warszawa 1978.

Przepiórkowski W., Obława w Betlejem, „Dziś i Jutro” 1948.

Sienkiewicz H., Pójdźmy za Nim, [w:] tegoż, Baśnie i legendy, wybór i wstęp, T. Jodełka-Burzecki, Warszawa 1986.

Żaryn J., Leszek Prorok. Człowiek i twórca, Warszawa 1999.

Żółciński T. J., Powtórka tematów, „Życie Literackie” 1978, nr 46.

Pobrania

Opublikowane

2015-06-10

Jak cytować

Głąb, Grzegorz. 2015. „«Pożegnanie W Ostii» Leszka Proroka Jako Para-Apokryf”. Zeszyty Formacji Katechetów 58 (2):13-24. https://zfk.katecheza.radom.pl/index.php/zfk/article/view/292.

Numer

Dział

Formacja ludzka i chrześcijańska