Z nauczania Jana Pawła II na temat lekarskiej etyki

Autor

  • Marian Włosiński

Słowa kluczowe:

Jan Paweł II, etyka lekarska

Abstrakt

Wizja Jana Pawła II na temat lekarskiej etyki została jasno zdeklarowana w całej jego posłudze Piotrowej. Ztreści dokumentów i przemówień do lekarzy oraz pracowników służby zdrowia pobrzmiewa wola papieża, by na ich posługę patrzeć, jak na wyjątkowe powołanie. Lekarska etyka stanowi dział etyki zajmujący się moralnymi aspektami relacji między lekarzem i pacjentem oraz między przedstawicielami służby zdrowia. Razem z etyką medyczną i bioetyką tworzy zespół nauk wartościujących postawy i działania, których przedmiotem jest zdrowie i życie człowieka. Znaczące podstawy dla lekarskiej etyki stworzyła filozofia i etyka pitagorejska z jej ideą świętości życia oraz obowiązkiem jego poszanowania. Idee pitagorejskie były bliskie przesłaniu biblijnemu, w którym świętość życia niewinnego człowieka posiada najbardziej autorytatywne uzasadnienie, a cierpieniei chorobasą interpretowane jako zło zaciemniające dobroć Boga Stwórcy. W kontekście tych przesłanek jest też interpretowana posługa lekarza oraz jej pryncypia. Istotne jest zagadnienie poszanowania godności sumienia, zarówno lekarza, jak i pacjenta. Postępowanie lekarza zgodne z wymogami sumienia utożsamia się z wierną służbą życiu i zdrowiu ludzkiemu, na miarę dostępnych możliwości. Jego sumienie nie jest instancją autonomiczną, pozostawiającą zupełną swobodę wyboru form i celów działania. Punktem odniesienia musi być zawsze godność osoby pacjenta, a także wynikające z tej godności zasady etyczne. Jan Paweł II był orędownikiem klauzuli sumienia

Bibliografia

Bartoszek A., Moralne przesłanie Jana Pawła II do pielęgniarek, „Studia Pastoralne” 2006, nr 2.

Christifideles laici.

Evangelium Vitae, 78, 87.

Gubała W., Jan Paweł II o etyce lekarskiej, [w:] Ad libertatem in veritate: księga pamiątkowa dedykowana Księdzu Profesorowi Alojzemu Marcolowi, red. P. Morciniec, WT UO, Opole 1996.

Jan Paweł II, Być lekarzem, by ulżyć w cierpieniu bliźniego, Wyd. Duc In Altum, Warszawa 2011.

Katechizm Kościoła Katolickiego.

List do uczestników II Światowego Zgromadzenia poświęconego problemom starzenia się ludności Ludzkie starsi w życiu społeczeństwa, 3.04.2002.

Nagórny J., Godność powołania medycznego, „Roczniki Teologiczne” 44/1997 z. 3.

Orędzia na Światowy Dzień Chorego 1993-2004.

Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, Karta Pracowników Służby Zdrowia.

Przemówienia i przesłania: do uczestników 81. Kongresu Włoskiego Towarzystwa Interny i 82. Kongresu Włoskiego Towarzystwa Chirurgii Ogólnej Osoba, a nie wiedza jest miarą i kryterium wszelkiego ludzkiego działania, 27.10.1980; do uczestników Tygodnia Studiów zorganizowanego przez Papieską Akademię Nauk Eksperyment w biologii, 23.10.1982; do uczestników Zjazdu Lekarskiego poświęconego terapii nowotworowej Humanizujcie medycynę, miłujcie chorych, 25.11.1982; do uczestników Kongresu Movimento per la vita Zasady moralne diagnostyki i terapii prenatalnej, 4.12.1982; do uczestników zjazdu Światowego Towarzystwa Lekarskiego Podstawy deontologii le-karskiej, 29.10.1983; do uczestników XI Międzynarodowego Kongresu Medycyny Perinatalnej Trzeba raz jeszcze stwierdzić: każde życie jest święte, 14.04.1988; do uczestników I Międzynarodowego Kongresu Towarzystwa Transplantacji Narządów Najwyższy akt miłości, 20.06.1991; do chirurgów polskich W służbie zdrowia i życia ludzkiego, 11.02.1992; podczas spotkania z uczestnikami VII Międzynarodowej Konferencji zorganizowanej przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Ludzie niepełnosprawni w społeczeństwie, 21.11.1992; do pracowników Kliniki Kardiochirurgii w Krakowie w czasie VI Pielgrzymki do Polski, 9.06.1997; do uczestników XVIII Międzynarodowego Kongresu Stowarzyszenia Transplantacyjnego, 29.08.2000; do uczestników konferencji Papieskiej Akademii Pro Vita Poszukujcie zawsze dobra człowieka, 1.07.2001.

Przemówienie: Medycyna na służbie życia i człowieka, Rzym, 3.10.1982.

Ślipko T., Wolność i postęp, a etyka lekarska: rozważania na marginesie encykliki Evangelium Vita, [w:] Evangelium vitae – dobra nowina o życiu ludzkim: materiały na temat encykliki Jana Pawła II Evangelium vitae oraz dyskusja panelowa o karze śmierci, red. J. Brusiło, Wyd. Naukowe PAT, Kraków 1995.

Świerdzewska I., „Idziemy” nr 7 (336), 12 lutego 2012 r.

Wielka Encyklopedia Nauczania Jana Pawła II, Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, Radom 2014, Autor hasła: bp Józef WRÓBEL.

Wróbel J., Człowiek i medycyna: teologicznomoralne podstawy ingerencji medycznych, Wyd. Księży Sercanów, Kraków 1999.

Pobrania

Opublikowane

2014-12-10

Jak cytować

Włosiński, Marian. 2014. „Z Nauczania Jana Pawła II Na Temat Lekarskiej Etyki”. Zeszyty Formacji Katechetów 56 (4):5-9. https://zfk.katecheza.radom.pl/index.php/zfk/article/view/324.

Numer

Dział

Formacja ludzka i chrześcijańska

Inne teksty tego samego autora

1 2 > >>