Katecheza miejscem integracji postaw wobec małżeństwa i rodziny

Autor

Słowa kluczowe:

katecheza, małżeństwo, rodzina

Abstrakt

Wychowanie ma na celu uformowanie człowieka pod względem fizycznym, moralnym, religijnym i umysłowym oraz przygotowanie do życia wśród innych. Kształtowanie dojrzałości w sferze afektywno-seksualnej jest potrzebne,gdyż pomaga w tworzeniu właściwych więzi międzyludzkich i życiu w miłości, prawdzie, świętości oraz odpowiedzialności. Sensem ludzkiej seksualności jest wyrażanie miłości małżeńskiej oraz odpowiedzialne przekazywanie życia. Jednak, tak jak w każdej innej dziedzinie życia, tak i tutaj potrzebne jest wychowanie. Chodzi tutaj o podjęcie pracy nad kształtowaniem własnej seksualności w oparciu o pozytywną motywację. Tę motywację stanowi zapewne chęć właściwego przeżywania miłości. Człowiek, aby móc kochać innych, musi najpierw sam doświadczyć miłości, a także zaakceptować samego siebie. Mądre wychowanie seksualne, które ma przygotować młodych ludzi do życia w małżeństwie i rodzinie, ale i do życia w celibacie, powinno być wpisane w działalność wychowawczą w rodzinie i szkole oraz na katechezie. Tylko wówczas dzieci i młodzież mogą odkryć prawdę o seksualności człowieka, której celem jest przekazywanie miłości i życia. Potrzeba zatem, aby takie środowiska wychowawcze, jak: rodzina, szkoła i katecheza pomagały w kształtowaniu podejścia i postawy wobec ludzkiej seksualności.

Bibliografia

Augustyn J. SJ, Wychowanie seksualne w rodzinie i w szkole cele, zasady, metody, http://mateusz.pl/ksiazki/jaWS/01.htm.

Augustyn J. SJ, Wychowanie seksualne w rodzinie i w szkole cele, zasady, metody, http://mateusz.pl/ksiazki/jaWS/01.htm.

Benedykt XVI, Caritas in veritate, Rzym 2009.

Dziewiecki M., Czego wymagać od siebie i innych w procesie wychowania?, www.stowarzyszeniefidesetratio.pl/Presentations0/Ks.Dziewiecki05.pdf

Dziewiecki M., Dojrzała seksualność, http://www.opoka.org.pl/biblioteka/I/ID/md_0310_seksualnosc.html.

Dziewiecki M., Fascynowanie miłością, czyli rozmowy wychowawcze o sensie życia, http://www.opoka.org.pl/biblioteka/Z/ZR/fascynowanie_miloscia.html.

Dziewiecki M., Formacja sfery emocjonalnej i seksualnej, http://www.opoka.org.pl/biblioteka/I/IP/emocje_i_seksualnosc.html#.

Dziewiecki M., Miłość, http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TM/milosc.html

Dziewiecki M., Miłość, seksualność, wychowanie, http://spotkania.wiara.pl/doc/574683.Milosc-sek-sualnosc-wychowanie/4.

Dziewiecki M., Oblicza ludzkiej seksualności, http://adonai.pl/czystosc/drukuj.php?id=188.

Dziewiecki M., Rodzina i edukacja seksualna, http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TM/2001--10-rodzina.html

Dziewiecki M., Seksualność a wychowanie, http://www.opoka.org.pl/biblioteka/Z/ZR/wych201003_seksualnosc.html.

Dziewiecki M., Warunki osiągania wolności, http://www.marekdziewiecki.pl/wybrane-ar-tykuly/14-warunki-osiagania-wolnosci.html.

Dziewiecki M., Wychowanie chłopców do szacunku i miłości do kobiet, http://www.jp2w.pl/pl/37154/0/Wychowanie_chlopcow_do_szacunku_i_milosci_do_kobiet.html.

Dziewiecki M., Wychowanie ku wartościom, http://www.marekdziewiecki.pl/wybrane-artykuly/19-wychowanie-ku-wartosciom.html

Dziewiecki M., Wychowanie seksualne: język i argumenty, http://www.marekdziewiecki.pl/wy-brane-artykuly/17-wychowanie-seksualne-jezyk-i-argumenty.html.

Forward S., Toksyczni rodzice, Warszawa 1992;

Jackowski S., Osobowość katechety młodzieży, „Chrześcijanin w świecie” 9 (1977) nr 8-9.

Jan Paweł II, Przyszłość ludzkości idzie poprzez rodzinę. Do wykładowców i studentów Papieskiego Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną, http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/przemowienia/rodzina_31052001.html.

Jan Paweł II, Rodzina Syna Bożego. Rozważanie przed modlitwą „Anioł Pański” w Castel Gan-dolfo.27

Leonard J., Twoje najskrytsze marzenie, czyli jak władać własną mocą twórczą, Warszawa 1995;

Podkościelna K., O kształtowaniu więzi w rodzinie, w: Świat ludzkich uczuć, red. W. Szewczyk, Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej Biblos, 1997.

Półtawska W., Eros et iuventus!, Częstochowa 2009.

Ryś M., Wpływ dzieciństwa na późniejsze życie człowieka w małżeństwie i rodzinie, Warszawa 1992.

Skreczko A., Domowe wychowanie do życia w rodzinie, http://www.opoka.org.pl/biblioteka/I/ID/do-mowe_wychowanie.html.

Sondej Cz. M., Osobowość katechety i jej wpływ na życie katechizowanych, w: Katecheta w szkole, red. M. Śnieżyński, Kraków 1994

Struzik Z., Miłość w małżeństwie. Drogi i rozdroża miłości, rodzina.ipjp2.pl/phocadownloadpap/.../Poradnik-Konferencja_02.pdf

Werbiński I., Oczekiwania młodzieży a postawa duchowa katechety, „Homo Dei” 1985 nr 3.

XII 1998, http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/modlitwy/ap27121998.html.5

Pobrania

Opublikowane

2014-12-10

Jak cytować

Łabendowicz, Stanisław. 2014. „Katecheza Miejscem Integracji Postaw Wobec małżeństwa I Rodziny”. Zeszyty Formacji Katechetów 56 (4):69-82. https://zfk.katecheza.radom.pl/index.php/zfk/article/view/331.

Numer

Dział

Formacja psychologiczno-pedagogiczna

Inne teksty tego samego autora

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>