Kościół w trosce o fizyczno-duchowy rozwój człowieka na przykładzie Salezjańskiej Organizacji Sportowej Rzeczypospolitej Polskiej

Autor

  • Magdalena Rutkowska

Słowa kluczowe:

Kościół, rozwój

Abstrakt

Aktualność systemu św. Jana Bosko dostrzega się przede wszystkim w integralnym ujęciu procesu wychowania, który łączy w sobie rozwój fizyczny z duchowym. Dlatego też, działalność salezjanów na polu sportowym jest bardzo żywa. SALOS zrzesza lokalne i regionalne organizacje, które poprzez zawody sportowe dążą do popularyzowania aktywności fizycznej wśród młodych ludzi. Bez selekcji do grup i naborów prowadzona jest wszechstronna działalność z dziećmi i młodzieżą. Ideą sportu salezjańskiego jest zmniejszenie napięcia spowodowanego rywalizacją. Nie dąży się tu bowiem do mistrzostwa, lecz do czystej, uczciwej i sprawiedliwej walki, w której są wygrani i przegrani, ale nikt nie czuje się gorszy. Do walki wprowadzony jest humanizm i radość z rywalizacji dla wszystkich stron. SALOS stanowi również bardzo ważny element życia kulturalnego miast, w których działa, ciesząc się zasłużoną, dobrą opinią i powszechnym zainteresowaniem.

Bibliografia

Burzyński. W.J. Istota systemu prewencyjnego i sportu w salezjańskim wychowaniu. W: Salezjanie a sport. Red. Z. Dziubiński. Warszawa 1998.

Dziubiński Z., Pleń E. „Wy jesteście moją jedyną nadzieją”. Warszawa 2005.

Dziubiński Z. Społeczne i religijne przesłanki powstania Salezjańskiej Organizacji Sportowej Rzeczypospolitej Polskiej. W: Salezjanie a sport. Red. Z. Dziubiński. Warszawa 1998.

Franciszek. Najpierw ludzie, a potem mistrzowie sportu. „L’Osservatore Romano” 34:2013 nr 10.

Jan Paweł II. Oblicze i dusza sportu. W. Sport w służbie młodzieży. Red. Z. Dziubiński. Warszawa 2007.

Jan Paweł II. Rachunek sumienia dla sportu. W. Sport w służbie młodzieży. Red. Z. Dziubiński.Warszawa 2007.

Konstytucja Duszpasterska o kościele w świecie współczesnym „Gaudium et spes”. W: Sobór Watykański II. Konstytucja. Dekrety. Deklaracje. Poznań 2002.

Lach M. Geneza Salezjańskiej Organizacji Sportowej (SALOS RP). W: Salezjanie a sport. Red. Z. Dziubiński. Warszawa 1998.

List pasterski Episkopatu Włoch. Sport a życie chrześcijańskie. Mediolan 1995. W: Sport na przełomie tysiącleci: szanse i nadzieje. Red. Z. Dziubiński. Warszawa 2000.

Marszałek J. Pedagogia boiska w personalistycznym systemie wychowawczym św. Jana Bosco. W: Kościół a sport. Red. M. Barlak, Z. Dziubiński. Warszawa 1995.

Misiaszek K. Wychowawcza rola sportu w systemie prewencyjnym św. Jana Bosko. W: Salezjanie a sport. Red. Z. Dziubiński. Warszawa 1998.

Nowak B. Spotkanie z pedagogią Jana Bosco. W: Salezjanie a sport. Red. Z. Dziubiński. Warszawa 1998.

Stryczek M. Aksjologia sportu. Lublin 2011.

Vecchi J. Duszpasterstwo i sport. W. Sport w służbie młodzieży. Red. Z. Dziubiński. Warszawa 2007.

Pobrania

Opublikowane

2014-09-10

Jak cytować

Rutkowska, Magdalena. 2014. „Kościół W Trosce O Fizyczno-Duchowy rozwój człowieka Na przykładzie Salezjańskiej Organizacji Sportowej Rzeczypospolitej Polskiej”. Zeszyty Formacji Katechetów 55 (3):23-32. https://zfk.katecheza.radom.pl/index.php/zfk/article/view/342.

Numer

Dział

Formacja ludzka i chrześcijańska