W trosce o dojrzałą osobowość w perspektywie psychopedagogicznej fenomenu religijności

Autor

  • Dariusz Adamczyk Uniwersytet Przyrodniczy w Krakowie

Słowa kluczowe:

osobowość

Abstrakt

Dojrzewanie osobowościowe człowieka jest ciągłym procesem, który trwa przez całe życie. Jest to dynamiczny proces stawania się, dzięki któremu człowiek rozwija się w jedyny, niepowtarzalny sposób. Z tym rozwojem osobowości człowieka jest ściśle związana religijność jako wartość, która wychodząc naprzeciw najgłębszym jego potrzebom niejako napełnia go i zaspokaja. Religijność wpływa na osobowość, ale należy pamiętać, że kierunek tego oddziaływania jest obustronny. Wszelkie mankamenty rozwoju osobowościowego człowieka nie pozostają bez wpływu na rozwój jego religijności i na jej aktualny stan. Obydwie zatem te rzeczywistości są wzajemnie splecione w swoim rozwoju. Religijność pełni funkcję czynnika integrującego osobowość, zaś czynniki osobowościowe w znacznym stopniu kształtują zjawisko religijności. A zatem dojrzała religijność zakłada naturalną dojrzałość człowieka jako swego podłoża

Bibliografia

Allport G.W., The individual and his religion, New York 1960.

Chlewiński Z., Dojrzałość: osobowość, sumienie, religijność, Poznań 1991.

Chlewiński Z., Religia a osobowość człowieka, w: Religia w świecie współczesnym. Zarys problematyki religiologicznej, red. H. Zimoń, Lublin 2000.

Chlewiński Z., Rola religii w funkcjonowaniu osobowości, w: Psychologia religii, red. Z. Chlewiński, Lublin 1982.

Gielas J., Głaz S., Udział rodziców w kształtowaniu obrazu Boga u dzieci, w: Człowiek i jego życie religijne, red. S. Głaz, Kraków 2009.

Głód F., Kryzys religijny, w: Podstawowe zagadnienia psychologii religii, red. S. Głaz, Kraków 2006.

Ionata P., Psychoterapia a problemy życia religijnego, Kraków 1995.

Król J., Psychologiczne aspekty badania fenomenu religii: Podstawy teoretyczno-metodologiczne, Opole 2002.

Kuczkowski S., Niektóre problemy psychopatologii w zakresie doświadczeń, postaw i zachowań religijnych, w: Psychologia religii, red. Z. Chlewiński, Lublin 1982.

Morgalla S., Dojrzałość osobowościowa i religijna, Kraków 2006.

Prężyna W., Kształtowanie się życia religijnego w świetle psychologii rozwojowej, „Znak” 23,210 (1971).

Rusiecki M., Religijność a dojrzałość osobowa człowieka. (Wyzwanie dla polskiego nauczyciela na III tysiąclecie), w: Kształcenie kandydatów na nauczycieli. Teoria – praktyka, red. T. Gumuła, T. Gurda, Kielce 2006.

Rusiecki M., Wychowanie religijne w rodzinie, w: Religijno-moralny wymiar rozwoju i wychowania, red. A. Rynio, K. Braun, A. Lendzion, D. Opozda, Lublin 2012.

Ziółkowski D.,Z zagadnień dojrzałości religijnej, „Znak” 12,210 (1971).

Pobrania

Opublikowane

2013-12-10

Jak cytować

Adamczyk, Dariusz. 2013. „W Trosce O dojrzałą osobowość W Perspektywie Psychopedagogicznej Fenomenu religijności”. Zeszyty Formacji Katechetów 52 (4):77-88. https://zfk.katecheza.radom.pl/index.php/zfk/article/view/401.

Numer

Dział

Formacja psychologiczno-pedagogiczna

Inne teksty tego samego autora

1 2 3 4 5 6 > >>