Apostolat społeczny w katechezie – wolontariat

Autor

Słowa kluczowe:

wolontariat

Abstrakt

Zadaniem współczesnej katechezy jest przygotowanie dzieci i młodzieży do aktywnego uczestnictwa w życiu Kościoła oraz strukturach społecznych poprzez organizowanie sytuacji wychowawczych, dzięki którym katechizowani przeniosą poznane doświadczenia w życie. W ten sposób uczniowie będą ukierunkowani na służbę drugiemu człowiekowi. Zarówno społeczna natura człowieka, jak i chrześcijańskie powołanie do świętości wymagają zaangażowania apostolskiego w różne dziedziny życia społecznego. Potrzeba wolontariatu wynika z nakazu Chrystusa, który mówi o miłości i pomocy innym, jak również z własnej potrzeby niesieniapomocy innym ludziom. Wychowanie do posługi na rzecz dobra innych dokonuje się głownie w rodzinie, szkole, katechezie parafialnej i szkolnej oraz grupach społeczno-religijnych. Przygotowanie dzieci i młodzieży do apostolatu społecznego polega na przekonaniu uczniów, że całe życie chrześcijańskie ma wymiar społeczny, który należy ukształtować na fundamencie wartości ewangelicznych. Wychowanie do wolontariatu inspirowanego duchem ewangelicznym powinno polegać przede wszystkim na rozwijaniu tego, co jest w człowieku dobre. W działaniach wychowawczych Kościoła należy wychodzić naprzeciw zainteresowaniu sprawami pomocy, ukierunkować na Chrystusa i podejmować wszelkie działania służące rozmodleniu młodzieży.

Bibliografia

Benedykt XVI, Dobro i społeczeństwo nie mogą przetrwać bez wolontariatu. Przemówienie podczas spotkania z wolontariuszami, Wiedeń 09.09.2007, OsRomPol 28 (2007) nr 10-11.

Bieleń R., Katecheza parafialna młodzieży szkół ponadgimnazjalnych szansą dla młodzieży i dla Kościoła. Referat wygłoszony na spotkaniu Dekanalnych Duszpasterzy Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, Kraków, 18.09.2004 r.,www.wdr.diecezja.krakow.pl/katecheza/katecheza_szansa.html

Bocheńska-Seweryn M., Klauzowa K., Motywy i formy pracy członków parafialnych zespołów charytatywnych, RNC 5 (2001)

Danielou J., Trójca Święta i tajemnica egzystencji, Kraków 1994.

Gawroński S., Ochotnicy miłości bliźniego. Przewodnik po wolontariacie, Warszawa 1999.

Jan Paweł II, List apostolski „Ojciec i nauczyciel młodzieży”,31.01.1988, nr 19.

Jan Paweł II, List apostolski do Młodych Całego Świata z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży 31.03.1985, nr 6-9.

Jan Paweł II, List do wszystkich kapłanówna Wielki Czwartek, 26.03.1985, nr 5-6.

Kodeks etyczny pracownika Caritas, oprac. Z. Sobolewski, M. Subocz, Warszawa 2012.

Koral J., Szkolne Koła Caritas jako przykład wolontariatu młodzieży, RNC 5 (2001).

Krzyszteczko H., Poradnictwo rodzinne. Teoria i praktyka rogeriańskiego kontaktu pomocnego, Katowice 1998.

Łabendowicz S., Przygotowanie do sakramentu małżeństwa i życia w rodzinie wg aktualnych wskazań Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady ds. Rodziny, ZFK (2005) nr 2.

Marczyk I., Wolontariat szkolny – krok po kroku, http://www.bankier.pl/wiadomosc/Wolontariat--szkolny-krok-po-kroku-2087584.html.

Müller J., Pastoraltheologie: Ein Handbuch für Studium und Seelsorge, Graz 1993.

Nowak J., Wolontariat – współczesna forma aktywności społecznej, w: Wokół polityki społec-nej, red. K. Głąbicka, M. Grewiński, Warszawa 2008.

Petryk P., Ku wspólnocie życia i miłości, Lublin 1998.

Pietrowski D., Wolontariat jako forma edukacji obywatelskiej, w: Organizacje pozarządowe w społeczeństwie obywatelskim – wyzwanie dla środowisk akademickich, red. A. Juros, Lublin 2002.

Pompey H., P.S. Roß.Kirche für andere. Handbuch für eine diakonische Praxis,Mainz 1998.

Przygoda W., Apostolat społeczny, w: Leksykon teologii pastoralnej, red. R. Kamiński, W. Przygoda, M. Fiałkowski, Lublin 2006.

Przygoda W., Apostolski wymiar wolontariatu charytatywnego w Polsce, Lublin 2012.

Przygoda W., Słowo Boże jako źródło działalności charytatywnej, w: Słowo Boże w Kościele, red. R. Kuligowski, M. Jagodziński, D. Swend, Warszawa 2009.

Przygoda W., Wolontariat chrześcijański w życiu i działaniu Kościoła, RNC 5 (2001).

Przypatrzcie się powołaniu waszemu. Materiały do katechezy parafialnej młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, red. J. Szpet, D. Bryl, Poznań 2004.

Słomińska J., Mechanizmy i funkcje grup młodzieżowych, Warszawa 1986.

Pobrania

Opublikowane

2013-09-10

Jak cytować

Łabendowicz, Stanisław. 2013. „Apostolat społeczny W Katechezie – Wolontariat”. Zeszyty Formacji Katechetów 51 (3):36-42. https://zfk.katecheza.radom.pl/index.php/zfk/article/view/414.

Numer

Dział

Formacja doktrynalno-teologiczna

Inne teksty tego samego autora

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>