Wychowawczy wymiar uczestnictwa w Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci

Autor

  • Aneta Rayzacher-Majewska

Słowa kluczowe:

wychowanie

Abstrakt

Formacja w ruchach i stowarzyszeniach religijnych wpisuje się w szeroko pojmowaną działalność katechetyczną. Aktywność licznych grup parafialnych niewątpliwie napawa optymizmem, jednak dalece ważniejsza od ich ilości i różnorodności jest realizacja zasadniczego celu tychże organizacji, czyli poznanie Jezusa Chrystusa i życie Ewangelią. Z tego względu w żadnej z nich nie może zabraknąć poważnego studium nauki chrześcijańskiej. Właściwe ukształtowanie religijne członków danej grupy ściśle wiąże się z owocnością składanego przez nich świadectwa –trudno bowiem świadczyć o Chrystusie, jeśli wpierw nie doznało się Jego działania we własnym życiu. Właściwie prowadzona katecheza w ruchach, grupach i stowarzyszeniach winna obejmować doktrynę, celebrację i zaangażowanie życiowe. Te trzy wymiary formacji nie są sprzeczne z charyzmatem czy specyficznym charakterem danej grupy, lecz potwierdzają jej przynależność do Kościoła i wierność jego nauce. Niektóre z nich wprost wyrażają odpowiedzialność za wspólnotę wierzących w jej powszechnym wymiarze. Przykładem takiej organizacji jest Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (PDMD), funkcjonujące w licznych pomniejszych grupach lokalnych.

Bibliografia

Bagrowicz J., Środowiska wychowania religijnego, w: Wychowanie religijne u progu trzeciego tysiąclecia, red. R. Chałupniak, J. Kostorz, Opole 2001.

Budujemy most misyjny z Janem Pawłem II. Misyjne materiały formacyjne dla dzieci, red. I. Janus, Warszawa 2011.

Czekalski R., Korelacja nauczania religii w szkole z katechezą parafialną, w: Rodzina, szkoła, Kościół. Korelacja i dialog, red. P. Tomasik, Warszawa 2003.

Dialog Ojca Świętego Benedykta XVI z dziećmi, w: Mali misjonarze Jezusa, Warszawa 2010.

http://www.dzieciom-misji.missio.org.pl [dostęp z dn. 8.06.2012].

Jan Paweł II, Catechesi tradendae, Adhortacja apostolska o katechizacji w naszych czasach, Rzym 1979, wyd. polskie Warszawa 1980, nr 18 (CT).

Jan Paweł II, Przesłanie z okazji 160. rocznicy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, Warszawa 2008, nr 5.

Konferencja Episkopatu Polski, Podstawa programowa katechezy Kościoła katolickiego, Kraków 2001.

Łabendowicz S., Duszpasterstwo katechetyczne w parafii – aspekt ewangelizacyjno-wspólnotowy, „Zeszyty Formacji Katechetów” 5 (2005) nr 3.

Nęcek R., Wzór osobowy w procesie wychowania, „Wychowawca” 11 (2004) [on-line]; http://www.wychowawca.pl [dostęp z dn. 9.06.2012].

Piotrowski J., Wstęp, w: Wiele ziaren – jeden chleb, jeden Kościół – wiele serc. Misyjne materiały formacyjne dla dzieci, red. I. Janus, Warszawa 2010.

Poradnik animatora PDMD, red. I. Janus, J. Lendzion, J. Piotrowski, A. Sobiech, Warszawa 2004.

Szyran J., Formacja ludzka w ruchach i stowarzyszeniach katolickich [on-line], http://www.szyran.republika.pl [dostęp z dn. 9.06.2012].

Tomasik P., Katechetyka fundamentalna, w: Historia katechezy i katechetyka fundamentalna, red. J. Stala, Tarnów 2003.

Wrońska H., Katecheza a małe grupy szkolne i parafialne, Lublin 2007.

Pobrania

Opublikowane

2012-09-10

Jak cytować

Rayzacher-Majewska, Aneta. 2012. „Wychowawczy Wymiar Uczestnictwa W Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci”. Zeszyty Formacji Katechetów 47 (3):92-98. https://zfk.katecheza.radom.pl/index.php/zfk/article/view/474.