Czego wymagać w wychowaniu?

Autor

Słowa kluczowe:

odpowiedzialny wychowawca, wychowanie, demaskowanie zagrożeń, wymagania

Abstrakt

Wychowawca to bardziej świadek niż nauczyciel, gdyż wychowankowie bardziej reagują na zachowania niż na słowa i deklaracje ludzi dorosłych. Odpowiedzialny wychowawca wymaga od samego siebie postępowania zgodnego z głoszonymi przez siebie zasadami i wartościami, proponuje wychowankom optymalną drogę życia, demaskuje zagrożenia, okazuje zaufanie tym, którzy szlachetnie postępują, a motywuje do zmiany tych, którzy siebie krzywdzą, lub nie potrafią obronić się przed krzywdzicielami. Od innych dorosłych wymaga, by współpracowali z nim w procesie wychowania i by nigdy nie szkodzili wychowankom. Potrafi także stawiać stanowcze wymagania wychowankom, gdyż wie, że wychowanie to nie rozpieszczanie czy pobłażanie złu. Wychowawca naśladuje Jezusa, który najbardziej kocha i właśnie dlatego stawia największe wymagania: chce, byśmy stawali się podobnymi do Niego i kochali taką miłością, jaką On pierwszy nas pokochał.  

Bibliografia

M. Dziewiecki, Cele i metody wychowania chrześcijańskiego, w: Cywilizacja, nr 22/2007, s. 182-200.

S. Gałkowski., Rozwój i odpowiedzialność. Antropologiczne podstawy koncepcji wychowania moralnego, Wyd. KUL, Lublin 2003.

U. Ostrowska (red.). Aspekty aksjologiczne w edukacji, Wydawnictwo Warmińsko-Mazurskie, Olsztyn 2000.

Pobrania

Opublikowane

2019-06-10

Jak cytować

Dziewiecki, Marek. 2019. „Czego Wymagać W Wychowaniu?”. Zeszyty Formacji Katechetów 74 (2):49-58. https://zfk.katecheza.radom.pl/index.php/zfk/article/view/62.

Inne teksty tego samego autora

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>