Dobre dla mózgu, dobre dla wychowania. Sposoby postępowania z uczniem

Autor

  • Dorota Sokołowska Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Słowa kluczowe:

wychowanie, sposoby postępowania, neurodydaktyka

Abstrakt

Niemal dwie dekady temu zrodziła się nowa dyscyplina naukowa – neurodydaktyka, zajmująca się neurofizjologicznymi podstawami nauczania i wychowania, bo tak określa się neurodydaktykę. Jest ona owocem specyficznych badań ludzkiego mózgu, których zakres i nowatorskie metody pozwalają dzisiaj mówić o pewnym przełomie lub wręcz naukowej rewolucji. Dzięki technikom obrazowania pracy mózgu i ich analizie, poczyniono znaczny postęp w określeniu czynności umysłowych. Zmiany w strukturze połączeń w obrębie mózgu zaowocowały wieloma cennymi wnioskami na temat powodów zachowań i sposobów reagowania młodych ludzi. Przyniosło to nadzieje na możliwość bardziej skutecznego wpływania na sposoby zdobywania wiedzy i oddziaływania na zachowania. Entuzjastyczne przyjęcie spotkało się wprawdzie z kontrargumentami sceptyków, prawdziwość danych ujawnionych w badaniach nie została jednak podważona. Uznając konieczność pogłębienia w przyszłości badań bezpośrednio w klasach lekcyjnych, ale odnotowując też kolejne pojawiające się w sprawie neurodydaktyki doniesienia, warto zapoznać się z najważniejszymi obszarami, których świadomość może ułatwić pracę nauczycielom. Rozważania te ograniczą się do możliwości wpływu nauczyciela na uczniów, który zawiera się w bezpośrednim oddziaływaniu człowieka, poza obszarem analizy pozostawiając postulowane zmiany w systemie edukacji.

Bibliografia

Arendt H., (1994), Kryzys edukacji (w:) Między czasem minionym a przyszłym, H. Arendt (red.), Warszawa: Aletheia.

Bauer J., (2008), Empatia. Co potrafią lustrzane neurony, Warszawa: PWN.

Bauer, J (2015,), Co z tą szkołą? Siedem perspektyw dla ucznia, nauczycieli i rodziców, Słupsk: Wydawnictwo Dobra Literatura.

Bauman Z., (2007), Płynne życie, Kraków: Wydawnictwo Literackie.

Buzan T., (2018), Rusz głową, Łódź: Wydawnictwo JK.

Chudy W., (2007), Społeczeństwo zakłamane, Esej o społeczeństwie i kłamstwie – 1, Warszawa: Wydawnictwo Oficyna Naukowa.

Dowey J., (1988), Jak myślimy, Warszawa: PWN.

Eysemck H. i M., (2003), Podpatrywanie umysłu, Gdańsk: GWP

Giedd J.N., (2015), Zadziwiający mózg nastolatka. Świat Nauki, 7.

Hüther G., Hauser U., (2014), Wszystkie dzieci są zdolne. Jak marnujemy wrodzone talenty. Słupsk: Wydawnictwo Dobra Literatura.

Kahneman D., Slovic P., Tversky A., (1982), Judgment under uncertainty: heuristics and biases, New York: Cambridge University Press.

Korczak J., (2012), Jak kochać dziecko. Dziecko w rodzinie, Warszawa: Rzecznik Praw Dziecka.

Korczak J., (2012), Prawo dziecka do szacunku, Warszawa: Rzecznik Praw Dziecka.

Kordziński J., (2018), Szkoła uczenia się, Warszawa: Wolters Kluwer.

Kosyrz Z., (2009), Cerowanie niepowodzeń muzyką, (w:) Człowiek w sieci zniewolonych dróg.

Kosyrz Z., (2009), Stereotypy psychopedagogiczne, (w:) Człowiek w sieci zniewolonych dróg.

Kwieciński Z., Śliwierski B., Warszawa: PWN.

Levinson P., (1999), Miękkie ostrze. Naturalna historia i przyszłość rewolucji informacyjnej, Warszawa: Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza.

Łaszczyca P., (2016), Kuna w kurniku i biologia nauczania, czyli o tym, jak neurodydaktyka włącza się do sporu o szkołę, (w:) Przegląd pedagogiczny, nr 1.

Marcuse H., (1991), Człowiek jednowymiarowy. Badania nad ideologią rozwiniętego społeczeństwa przemysłowego (przekład S. Konopacki i in.), Warszawa: PWN.

Melosik Z., (2013), Kultura popularna i tożsamość młodzieży. W niewoli władzy i wolności, Kraków: Oficyna Wydawnicza „Impuls”.

Moravec H., (1988), Mind Children, Harvard Univesity Press.

Nowakowski P. T., (2002), Fast food dla mózgu czyli telewizja i okolice, Kraków: Maternus Media.

Okoń W., (1967), Podstawy wykształcenia ogólnego, Warszawa: WSiP. Pankowska K., (2013), Kultura, sztuka, edukacja w świecie zmian. Refleksje antropologiczno-pedagogiczne, Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pedagogika, t.1 i 2 ( 2005), (red).

Spitzer H., (2007), Jak uczy się mózg, Warszawa: Szczepański J., (1972), Elementarne pojęcia socjologii, Warszawa, PWN.

Spitzer H., (2014), Cyfrowa demencja, Słupsk.

Szahaj A., (2004), Zniewalająca moc kultury, Toruń: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Śliwierski B., (2008), Jak zmieniać szkołę?, Kraków: Oficyna Wydawnicza Impuls.

Toffler A., (1985), Trzecia fala, Warszawa: PWN, www.scbribd.comToffer A., (1974), Szok przyszłości, Warszawa: PIW.

Wetulani J., (2011), Mózg: fascynacje, problemy, tajemnice, Kraków: Homini.

Wilson E., (2000), Socjobiologia. Poznań: Wyd. Zysk i S-ka. Wychowawcze i społeczno-kulturowe kompetencje współczesnych nauczycieli, Wybrane konteksty, (2015),red. Pyżalski J., Łódź: theQ studio.

Żylińska M., (2013), Neurodydaktyka. Nauczanie i uczenie się przyjazne mózgowi, Toruń: Wyd. Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Pobrania

Opublikowane

2019-06-10

Jak cytować

Sokołowska, Dorota. 2019. „Dobre Dla mózgu, Dobre Dla Wychowania. Sposoby postępowania Z Uczniem”. Zeszyty Formacji Katechetów 74 (2):58-65. https://zfk.katecheza.radom.pl/index.php/zfk/article/view/63.