Wychowanie moralne chłopców

Autor

Słowa kluczowe:

wychowanie, moralność, chłopcy

Abstrakt

Sfera moralna to najważniejszy przejaw ludzkiej inteligencji. To bowiem ten rodzaj inteligencji, który pomaga nam odróżniać te nasze zachowania i relacje z innymi ludźmi, które prowadzą do świętości i radości od tych zachowań i więzi, które prowadzą do krzywd i cierpienia. Wrażliwość moralna to odróżnianie szczęścia od nieszczęścia, błogosławieństwa od przekleństwa. To mądrość, która dosłownie ratuje nam życie. Wyjaśnianie tej prawdy chłopcom to podstawa wychowania moralnego. Dzięki temu rozumieją oni, że moralność to nie coś narzucanego przez rodziców czy Boga, ani niepotrzebne ograniczanie wolności, lecz warunek szczęśliwego życia. Dojrzałość moralną osiągają ci chłopcy, którzy wiedzą, jaki zysk przynosi im respektowanie poszczególnych przykazań Dekalogu i przed jaką krzywdą czy cierpieniem ich chroni. Wychowanie moralne osiąga swoją pełnię wtedy, gdy dany chłopiec uczy się dojrzale kochać i gdy już wie, że szczęśliwi są jedynie ci ludzie, którzy kochają w sposób wierny, ofiarny i odpowiedzialny.

Bibliografia

W. Cichocki, Wartości. Człowiek. Wychowanie. Zarys problematyki aksjologiczno-wychowawczej, Wydawnictwo UJ. Kraków 1996.

M. Dziewiecki, Inteligencja moralna, w: Studia nad Rodziną, nr 18-19/2006, s. 189-194.

M. Dziewiecki, Od urwisa do bohatera. Wychowanie moralne, duchowe i religijne chłopców, eSPe, Kraków 2013.

Pobrania

Opublikowane

2019-03-10

Jak cytować

Dziewiecki, Marek. 2019. „Wychowanie Moralne chłopców”. Zeszyty Formacji Katechetów 73 (1):57-80. https://zfk.katecheza.radom.pl/index.php/zfk/article/view/77.

Numer

Dział

Formacja psychologiczno-pedagogiczna

Inne teksty tego samego autora

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>