Duszpasterstwo sakramentalne osób niepełnosprawnych w parafii

Autor

  • Grzegorz Opiela Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Słowa kluczowe:

duszpasterstwo, sakrament, duszpasterstwo sakramentalne, niepełnosprawni, parafia

Abstrakt

Duszpasterstwo osób niepełnosprawnych, w które mocno wpisuje się katecheza specjalna przygotowująca do sakramentów jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem. Owoce tych działań wychowawczych stanowią dotąd niewydobyte pokłady wiedzy i nowego doświadczenia. Tradycyjne apostolstwo ludzi dotkniętych dysfunkcją lub defektem realizuje się poprzez stałe przedsakramentalne spotkania formacyjne, aktywny udział w różnych grupach przyparafialnych, a także na katechezie w szkołach integracyjnych bądź specjalnych. Duszpasterstwo sakramentalne osób niepełnosprawnych w parafii jest zatem tematem wieloaspektowym i niezwykle złożonym. Podejmując tę tematykę, należy zawsze skupić się na indywidualnym podejściu do osoby niepełnosprawnej, jak również dokonać wzmożonej refleksji dotyczącej stadium jej obniżonej sprawności intelektualnej, fizycznej bądź obopólnej.

Bibliografia

Jan Paweł II, Catechesi Tradendae.

Jan Paweł II, Christifideles laici.

Jan Paweł II, Dolentium hominum.

Jan Paweł II, Redemptor hominis.

Jan Paweł II, Salvifici doloris.

Kamiński R., Budowanie wspólnoty parafialnej przez Eucharystię, „Roczniki Teologiczne” 41 (1994) z. 6.

Kamiński R., Diecezja i parafia miejscem pastoralnej posługi względem chorych i cierpiących, „Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne” 33 (2000).

Kamiński R., Parafia miejscem realizacji duszpasterstwa, w: Teologia pastoralna. T. 2, red. R. Kamiński, Lublin 2002.

Maszkowski R., Duszpasterstwo osób niepełnosprawnych w Niemczech. Akcenty, procesy, postulaty, „Ateneum Kapłańskie” 164 (2015), z. 1 (635).

Misiaszek A., Teologia pastoralna.

Przygoda W., Funkcja charytatywna Kościoła po Soborze Watykańskim II, Lublin 1998.

Pobrania

Opublikowane

2019-03-10

Jak cytować

Opiela, Grzegorz. 2019. „Duszpasterstwo Sakramentalne osób niepełnosprawnych W Parafii”. Zeszyty Formacji Katechetów 73 (1):104-12. https://zfk.katecheza.radom.pl/index.php/zfk/article/view/81.

Numer

Dział

Formacja dydaktyczno-metodyczna