Liturgiczne przygotowanie do celebracji sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Aspekty praktyczne uroczystości I Komunii świętej i bierzmowania dostosowane do nowych przepisów liturgicznych

Autor

  • Tomasz Herc

Słowa kluczowe:

I Komunia Święta, bierzmowanie

Abstrakt

W cykl rocznych uroczystości parafialnych wpisują się każdego roku I Komunia święta i bierzmowanie. Dla dzieci i młodzieży po raz pierwszy przystępujących do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego jest to szansa pogłębienia relacji z Chrystusem i wejścia z Nim w głęboką zażyłość. Funkcję pogłębiania tej relacji spełnia przede wszystkim czas przygotowania do nich. Nie mniej jednak samo przeżycie uroczystości jest również bardzo ważne. W Polsce od Wielkiego Postu 2004 roku obowiązuje nowe Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego oraz wskazania do niego wydane rok później przez Konferencję Episkopatu Polski. Są to dokumenty, w których znajdujemy przepisy poprawnego i pięknego celebrowania liturgii.

Bibliografia

Katechizm Kościoła Katolickiego.

Matwiejuk K., Celebracja Eucharystii w różnych obrządkach liturgicznych, Ząbki 2014.

Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego z Trzeciego wydania Mszału Rzymskiego, nr 50.

OWMR nr 101.

Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego (przyjęte na 331. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski dn. 9 marca 2005 r.) nr 43.

Pobrania

Opublikowane

2014-12-10

Jak cytować

Herc, Tomasz. 2014. „Liturgiczne Przygotowanie Do Celebracji sakramentów Wtajemniczenia chrześcijańskiego. Aspekty Praktyczne uroczystości I Komunii świętej I Bierzmowania Dostosowane Do Nowych przepisów Liturgicznych”. Zeszyty Formacji Katechetów 56 (4):83-88. https://zfk.katecheza.radom.pl/index.php/zfk/article/view/332.

Numer

Dział

Formacja dydaktyczno-metodyczna