Zapomniane słowo – wychowanie

Autor

  • Marceli Cogiel

Słowa kluczowe:

wychowanie

Abstrakt

W formowaniu sfery aksjologicznej w procesie wychowawczym ważny jest sposób ukazywania wartości. Zadaniem wychowawców jest prezentowanie sensu i znaczenia wartości w sposób, który fascynuje wychowanków i który motywuje ich do kierowania się dojrzałą hierarchią w tym względzie. Wartości bronią się siłą samych wartości. To, co rzeczywiście wartościowe, pociąga człowieka i jest przez niego pożądane. Ukazując prawdę jako istotną wartość, trzeba podkreślać, że dzięki tej wartości człowiek ma szansę realistycznie rozumieć siebie i świat, w którym żyje oraz w inteligentny sposób kierować własnym zachowaniem.

Bibliografia

Dziewiecki M., Nowoczesna profilaktyka uzależnień, Kielce 2001.

Izdebska I., Młodzież, media elektroniczne, „Edukacja medialna” (2003) nr 1.

Łuszczak G., Człowiek w świecie mediów, „Horyzonty wychowania” 1 (2002) (1).

Bis D., Edukacja medialna w dobie przemian edukacyjnych, w: Przemiany medialne w naukach o wychowaniu, idee, koncepcje rzeczywistości edukacyjnej, pr. zb., red. W. Korzeniowska, Wyd. Impuls, Kraków 2002.

Morbitzer J., Dziecko w świecie wiedzy i komunikacji, wyd. Adam Marszałek, Toruń 2006.

Zając A., Rozumieć świat – rozumieć kierunki rozwojowe mediów – kierować swoim rozwojem, w: Media i edukacja w dobie integracji, pr. zb., red. W. Strykowski, W. Skrzydlewski, Wyd. eMPi2 s. c., Poznań 2002.

Ostrawska K., w: Nie wszystko o wychowaniu, Wyd. Centrum Metodyczne Pomocy Pedagogiczno-Psychologicznej MEN, Warszawa 2000.

Kowalska K., Turbololity, „Wprost”, z dn. 13.12.2009 r.

Pobrania

Opublikowane

2010-09-10

Jak cytować

Cogiel, Marceli. 2010. „Zapomniane słowo – Wychowanie”. Zeszyty Formacji Katechetów 39 (3):53-59. https://zfk.katecheza.radom.pl/index.php/zfk/article/view/605.

Numer

Dział

Formacja psychologiczno-pedagogiczna

Inne teksty tego samego autora

1 2 3 > >>