O kreatywności w wychowaniu w kontekście lewackiej popkultury

Autor

  • Marceli Cogiel

Słowa kluczowe:

kreatywność, wychowanie, popkultura

Abstrakt

Cechy, które powinny charakteryzować dobrego nauczyciela, są w pewnej mierze czymś wrodzonym, ale też rezultatem długiej pracy nad samodoskonaleniem i praktyki wychowawczej. Dobrym nauczycielem jest ten, który wywiera duży wpływ wychowawczy na uczniów i odnosi –na ogół –powodzenie w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Jeżeli nauczyciel okaże prawdziwe zainteresowanie swoją pracą, rozbudzi w sobie zamiłowanie do niej i będzie świadomie dbał o własny rozwój jako człowieka i pedagoga, może osiągnąć bardzo wiele, gdyż rozwój możliwości ludzi jest w zasadzie nieograniczony. Dobry nauczyciel powinien się odznaczać intuicją i taktem pedagogicznym, na który składa się zdolność wnikliwego wyczucia i odpowiedniego ustosunkowania się do ucznia. Powinien wszystkich uczniów traktować jednakowo, wyróżniać się znajomością ludzi, darem obserwacji oraz posiadać zdolność wczuwania się. Odznaczać się optymizmem, konsekwencją, pewnością siebie, spokojem i odwagą w działaniu, zwłaszcza w sytuacjach trudnych, głęboką wiarą w siebie, we własne zdolności, w prawdziwość swoich przekonań. Wpływ wychowawcy na wychowanków zależy od: wiarygodności oferty w stosunku do sytuacji przeżywanej przez młodego człowieka, od autorytetu świadka, zdolności komunikacyjnych.

Bibliografia

Borowczyk St., Wychowanie w szkole, w: Wychowanie – potrzeba dziecka – zadanie domu i szkoły, red. E. Ozimek, Poznań 1999.

Herbert M., Co wolno dziecku. Rozsądne ustalenie granic, Gdańsk 2005.

Kiereś B., Personalizm w pedagogice, Lublin 2009.

Kuby G., Rewolucja genderowa. Nowa ideologia seksualności, Kraków 2007.

Lepieszko J., Pajdokracja komu to szkodzi?, „Sygnały troski” (2009) nr 2.

Łuczak H., Głupota wzbudza grozę, Wrocław 2008.

Łysiak W., Mitologia świata bez klamek, Warszawa 2008.

Mastalski J., Jak dobrze wychowywać dziecko?, Kraków 2009.

Mina C., Kształtowanie osobowości, Kraków 2003.

Nagórny J., Odpowiedzialni za przyszłość, Lublin 2007.

Olbrycht K., Istota wychowania personalistycznego, w: W trosce o rodzinę. W poszukiwaniu prawdy, dobra i piękna, praca zbiorowa, Warszawa 2007.

Renio A., Integralne wychowanie w myśli Jana Pawła II, Lublin 2004.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy pro-gramowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół. Dz. U. z 15 stycznia 2009 r., nr 4, poz. 17.

Skrzypczyk R., Benedykt obudził Bestię, „Fronda” nr 50 (2009).

Sowell T., Powrót faszystów, „Wprost” z dn. 26.04.2009 r.

Woroniecki J., W szkole wychowania. Teksty wybrane, Lublin 2008.

Pobrania

Opublikowane

2009-12-10

Jak cytować

Cogiel, Marceli. 2009. „O kreatywności W Wychowaniu W kontekście Lewackiej Popkultury”. Zeszyty Formacji Katechetów 36 (4):57-61. https://zfk.katecheza.radom.pl/index.php/zfk/article/view/657.

Numer

Dział

Formacja psychologiczno-pedagogiczna

Inne teksty tego samego autora

1 2 3 > >>