Wolni, by kochać

Autor

  • Marek Dziewiecki

Słowa kluczowe:

freedom, love, abandon, responsibility, value

Abstrakt

Wolny może być tylko ten człowiek, który odróżnia wolność od swawoli, czyli od kierowania się spontanicznością na wzór małego dziecka. Wolność to zdolność podejmowania odpowiedzialnych decyzji w oparciu o roztropną hierarchię wartości i obiektywne normy moralne. Minimum wolności jest postępowanie zgodne z Dekalogiem, czyli z fundamentalnymi normami prawa naturalnego. Maksimum wolności to decydowanie się na miłość, czyli naśladowanie postawy Jezusa. Miłość to bowiem najbardziej dojrzały i odpowiedzialny ze wszystkich możliwych sposobów postępowania, a jednocześnie to zdolność podejmowania decyzji długofalowych, gdyż miłość to postawa nieodwołalna, niezależna od upływu czasu, egzystencjalnych okoliczności czy zmiennych stanów emocjonalnych.  

Bibliografia

de Saint-Exupéry A., Ziemia, planeta ludzi, Warszawa 1993.

Dziewiecki M., Wychowanie w dobie ponowoczesności, Kielce 2002.

Jan Paweł II, Veritatis splendor, 2.

Krucina J., Prawda o człowieku miarą wolności, w: W prawdzie ku wolności. W kręgu encykliki Veritatis splendor, red. E. Janiak, Wrocław 1994.

Merecki J., O wyzwalającej mocy prawdy, w: Wokół encykliki Veritatis splendor, red. I. Skubiś, Częstochowa 1994.

Merecki J., Styczeń T., Veritatis splendor – encyklika o wolności, w: W prawdzie ku wolności. W kręgu encykliki Veritatis splendor, red. E. Janiak, Wrocław 1994.

Styczeń T., Wolność z prawdy żyje, w: Żyć w blasku prawdy, red. J. Kalinowski, Toruń 1996.

Pobrania

Opublikowane

2017-06-10

Jak cytować

Dziewiecki, Marek. 2017. „Wolni, by Kochać”. Zeszyty Formacji Katechetów 66 (2):5-16. https://zfk.katecheza.radom.pl/index.php/zfk/article/view/172.

Inne teksty tego samego autora

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>